Psühholoogiline abi lahkumineku ja lahutuse korral
Protsess, mis viib püsisuhte-partnerite lahkuminekuni/lahutuseni, toob kaasa märkimisväärseid muutustest tulenevaid pingeid kõigile perekonnaliikmetele ja kogu perele tervikuna.
Mitut laadi pere- ja paariteraapia tehnikaid, mida terapeut kasutab töös partneritega,
- kelle suhte jätkumine vähemasti ühe partneri arvates ei ole mõeldav,
- kes on lahku minemas või juba läinud lahku,
saab kokku võtta lahutuse-teraapia nimetuse all.
Eriti kauem kestnud kooselu lõpetamine on enamasti pikk ja keeruline protsess. Selles protsessis paratamatult tekkivate pingete ja nende tagajärgedega on võimalik halvemini või paremini toime tulla.
Töötades läbi lahutusprotsessi ’’normaalseid’’ faase, keskendub lahutuse-teraapia eriti laste heaolule ja üritab leida kõigi pereliikmete jaoks vastuvõetavaid, õiglasi ja tervemaid, toimivaid lahendusi probleemidele, mis kerkivad seoses lahutusega.
Paljud seni lastel täheldatud vanemate lahkumineku-järgsed käitumis- ja tervisehäired võiksid olla olemata, kui vanemad oskaksid ja suudaksid "paremini" lahku minna s.t. lõpetaksid omavahelise mehe-naise suhte, aga jätaksid alles pere neile senistele pereliikmetele, kes peret vajavad (eelkõige lapsed, aga ka vanavanemad), ehitaksid üles uued kokkulepped edaspidiseks ja hoiaksid seniseid, mis võiksid lahkuminekujärgselt hästi töötada.
Pereterapeut saab aidata abikaasadel
- toime tulla raskete tunnetega, s.h. hirmu ning süütunnetega ja läbikukkumise-elamusega
- konstruktiivselt kasutada saadud kogemusi, mis omakorda aitaks
- inimesena oma arengus edasi liikuda
- edaspidi luua uusi õnnestunumaid suhteid.
Termin ‘’teraapia’’ei tähenda, et tegemist oleks/peaks olema haiguse või patoloogiaga. Vestluste käigus selgitatakse probleemide olemus ning otsitakse neile lahendusi, analüüsitakse erinevaid valikuid. Kui töös keskendutakse pigem koostööle laste heaolu eesmärgil ja mitte niivõrd senise abieluga seotud kaebustele, võib lahutavate abikaasade ja terapeudi koostöö kujuneda suhteliselt lühiajaliseks.
Kui selgub, et laste heaolu ja/või vaimse tervise seisukohalt on oluline nende kaasahaaramine teraapiasse, võidakse töötada ka laste/lapsega eraldi ning pereteraapia vormis.
Artikkel: Millal on kõige parem lahutada kooselu?